Two plates are being discharged by a constant current. Eachplate has a radius of
ID: 1681203 • Letter: T
Question
Two plates are being discharged by a constant current. Eachplate has a radius of 4.00 cm. During the discharging, at a pointbetween the plates at radial distance 2.00 cm from the centralaxis, the magnetic field has a magnitude of 12 nT. a) what is the magnitude of the magnetic field at a radialdistance 6.00 cm? b) what is the current in the wires attached to theplates? a) what is the magnitude of the magnetic field at a radialdistance 6.00 cm? b) what is the current in the wires attached to theplates?Explanation / Answer
R = 4.00 cm, r = 2.00 cm, B = 12 nT a) r' = 6.00 cm, find B' current = I, current density = j = I/(R2) B*2r =0j*r2 (1) B'*2r' = 0j*R2 (2) (2)/(1): B'*r'/(B*r) = R2/r2 B' = B*R2/(rr') = 16 nT b) from (1) j = 2B/(0r) I = 2BR2/(0r) =4.8*10-3 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.