An astronaut performs a simple experiment in the\"weightless\" environment of a
ID: 1682330 • Letter: A
Question
An astronaut performs a simple experiment in the"weightless" environment of a space station,intended
for television broadcast to elementary school classroomsaround the world. By combing her hair, she is able tocharge a flat comb so that, in the vicinity of the comb,there is an approximately uniform electric
field of strength E = 900 N/C. Sheplaces the comb 4.00 cm away from a clump of small paperdots,
inducing a nonuniform distribution of charge in the clump sothat one of the dots becomes charged and breaksaway, accelerating toward the comb. If the paper dot hasa mass of 2.95×104 kg anda charge of magnitude 3.50 C,how fast is it going when it strikes the comb?
Draw a diagram!
An astronaut performs a simple experiment in the"weightless" environment of a space station,intended
for television broadcast to elementary school classroomsaround the world. By combing her hair, she is able tocharge a flat comb so that, in the vicinity of the comb,there is an approximately uniform electric
field of strength E = 900 N/C. Sheplaces the comb 4.00 cm away from a clump of small paperdots,
inducing a nonuniform distribution of charge in the clump sothat one of the dots becomes charged and breaksaway, accelerating toward the comb. If the paper dot hasa mass of 2.95×104 kg anda charge of magnitude 3.50 C,how fast is it going when it strikes the comb?
Draw a diagram!
Explanation / Answer
Here electric force = Electric field * charge = 900*3.50*10-6= 3.15*10-3 N So acceleration = force / mass= 3.15*10-3N/2.95×104 kg=10.678 m/s2 So for particle , inital velocity (u)=0 Distance = 0.04 m acceleration = 10.678 So using the equation v2 -u2=2aS where v is the final velocity . v = 0.924 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.