The question is: The green block is falling at a speed of 24m/s and is 12 meters
ID: 1682353 • Letter: T
Question
The question is: The green block is falling at a speed of 24m/s and is 12 meters above the spring. The spring constant is 3,895N/m, to the nearest hundredth of a meter to what height will theblock rise after it hits and leaves the spring?I don't even know where to start with this question.
The question is: The green block is falling at a speed of 24m/s and is 12 meters above the spring. The spring constant is 3,895N/m, to the nearest hundredth of a meter to what height will theblock rise after it hits and leaves the spring?
I don't even know where to start with this question.
Explanation / Answer
v = 24 m/s, h = 12 m, k = 3895 N/m, g = 9.81 m/s2, findH initial energy = mv2/2 + mgh final energy = mgH mv2/2 + mgh = mgH H = h + v2/(2g) = 41.36 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.