A stone of mass \'m\' is dropped from rest at a height of 1.58 m. From what heig
ID: 1682354 • Letter: A
Question
A stone of mass 'm' is dropped from rest at a height of 1.58 m. From what height would a stone of mass 'm/2' have to be dropped to have the same momentum upon striking the ground?Explanation / Answer
We know that when stone falling from rest we have h= 1/2gt2 ==> 1.58 = 4.9t2 ==> t = 0.5678s So that v = at = 9.8 * 0.5678 = 5.564 m/s momentum = mv = (m)* 5.564 = 5.564m Now with a mass of m/2 having a momentum of 5.564m we have todouble the velocity. 5.562m = 5.564(m/2)*2 = 11.129m To get a velocity of 11.129m/s 11.129 = gt so t= 1.135 s Therefore the distance is h' =1/2gt2 = 4.9 * 1.135 * 1.135 = 6.32 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.