At 2500km, 60.0kg moving object is going around the earth. If given the earth\'s
ID: 1682776 • Letter: A
Question
At 2500km, 60.0kg moving object is going around the earth. If given the earth's mass is 5.98 x 1024 kg and its radius is 6.38 x 106 m. 1/ what is the speed of the object? 2/ if the object was locating at a lower distance of 150km, would its speed decrease or increase? why? At 2500km, 60.0kg moving object is going around the earth. If given the earth's mass is 5.98 x 1024 kg and its radius is 6.38 x 106 m. 1/ what is the speed of the object? 2/ if the object was locating at a lower distance of 150km, would its speed decrease or increase? why?Explanation / Answer
Velocity of object = G(M+m)/r G = gravitational constant= 6.7 x 10-11Nm2/ Kg2 M = mass of earth m= mass of object = 60 Kg r= radius or orbit = 6.4 x 106 m + 2500000= 6.4 X 106 + 2.5 X 106 m v = 6.7 x 10-11(6 x 1024 + 60)/8.9 x 106 V= 8.67 x 103m/s approx ( i have ignored the mass of object as it wan negligebely small as compare to mass of earth) B) if the object is located at a distance of 150 Km, lower, the orbital radius will decrease, as velocity is inversely proportional to orbital radius, velocity of object will increase/. V= 8.67 x 103m/s approx ( i have ignored the mass of object as it wan negligebely small as compare to mass of earth) B) if the object is located at a distance of 150 Km, lower, the orbital radius will decrease, as velocity is inversely proportional to orbital radius, velocity of object will increase/.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.