Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At 20 degrees Celsius what is the mass in grams of A) 1.0 L of kerosene b)1.0 ga

ID: 715428 • Letter: A

Question

At 20 degrees Celsius what is the mass in grams of A) 1.0 L of kerosene b)1.0 gal of isopropyl alcohol (B) at 20 degrees Celsius what is the volume in milliliters occupied by a) 1.50 kg of water b) 77.2 g of kerosene At 20 degrees Celsius what is the mass in grams of A) 1.0 L of kerosene b)1.0 gal of isopropyl alcohol (B) at 20 degrees Celsius what is the volume in milliliters occupied by a) 1.50 kg of water b) 77.2 g of kerosene A) 1.0 L of kerosene b)1.0 gal of isopropyl alcohol (B) at 20 degrees Celsius what is the volume in milliliters occupied by a) 1.50 kg of water b) 77.2 g of kerosene

Explanation / Answer

We have the relation

Density = mass/volume

(A)

(a) Density of kerosene at 20 °C is 804 kg/m3

Here volume = 1L =0.001 m3

Mass = volume x density = 804 x 0.001 kg = 0.804 kg = 804 g

(b) Density of isopropylalcohol at 20 °C is 786 kg/m3

1 gal = 3.785 L = 0.0038 m3

Mass = 786 x 0.0038 = 2.987 kg

(B) (a) Density of pure water at 20 °C is 998 kg/m3

Mass of water 1.5 kg

Volume of water = 1.5/998 = 0.0015 m3 = 1.5 L

(b) Mass of kerosene = 77.2 g = 0.0772 kg

Volume = 0.0772/804 = 0.000096 m3 = 0.096 L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote