A gymnast of mass 69.0 kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. Yo
ID: 1682983 • Letter: A
Question
A gymnast of mass 69.0 kg hangs from a vertical rope attached to the ceiling. You can ignore the weight of the rope and assume that the rope does not stretch. Use the value 9.81 m/s2 for the acceleration of gravity.Calculate in Newtons:
The tension T in the rope if the gymnast hangs motionless on the rope.
The tension T in the rope if the gymnast climbs the rope at a constant rate.
The tension T in the rope if the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude 0.700 m/s2.
The tension T in the rope if the gymnast slides down the rope with a downward acceleration of magnitude 0.700 m/s2.
Explanation / Answer
Given that the mass of gymnast is m = 69.0 kg Acceleration due to gravity is a = 9.81 m/s^2 -------------------------------------------------------------- The weight of the gymnast acting down wards and tension in the string acting upwards. When the gymnast hangs motionless tension in the string is T = mg = (69.0 kg)(9.81 m/s^2) = 676.9 N When the gymnast climbs the rope at a constant rate tension in the string is T = mg = (69.0 kg)(9.81 m/s^2) = 676.9 N When the gymnast climbs up the rope with an upward acceleration of magnitude a = 0.700 m/s2 the tension in the string is T - mg = ma (Since acceleration a is upwards) T = ma + mg = m (a + g ) = (69.0 kg)(9.81 m/s^2 + 0.700 m/s^2) = 725.19 N When the gymnast climbs up the rope with an downward acceleration of magnitude a = 0.700 m/s2 the tension in the string is mg - T = ma (Since acceleration a is upwards) T = mg - ma = m (g - a ) = (69.0 kg)(9.81 m/s^2 - 0.700 m/s^2) = 628.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.