Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.If 200 volts are put across a 300-loop transformer\'s primary coil: a.What wil

ID: 1686722 • Letter: 1

Question

1.If 200 volts are put across a 300-loop transformer's primary coil:

a.What will be the voltage output if the secondary coil had 750 loops?

b. What is the power in the secondary coil if the resistance in this coil is 50 ohms?

c. What is the current drawn in the primary coil?

d. What is the power in the primary coil?



2. A model electric train requires 6 volts to operate. If the primary coil of its transformer has 240 windings, how many windings should the secondary have if the primary is connected to a 120-volt household circuit

Explanation / Answer

a) primary voltage = v1 = 200v primary loops= N1 = 300 secondary loops= N2 =750loops from the transformer formula v2 = N2/N1 * v1 = 750/300 * 200 = 500v
if resistance = R = 50O current in the secondary coil = I 2= v2/R = 500v/50O = 10A power in the secondary coil = P = I2 R = 100 * 50 = 5000W current drawn in the primary coil I1 = v2/v1 * I2 = 500v/200v * 10A = 25A resistance in primary coil = R = v1/I1 = 200v/25A = 8O power in the primary coil = P = I12 R =(25A)2* 8O = 5000W b)N1 = 240 v1 = 6v v2 =120v N2 = v2/v1 *N1 = 120v/6v * 240 = 4800turns

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote