A rancher will to drop hay bales from an airplane to feed the cattle. The plane
ID: 1690823 • Letter: A
Question
A rancher will to drop hay bales from an airplane to feed the cattle. The plane flies horizontally at 160 km/hr and the bales are dropped from a height of 80 m above the flat range.1. For the bales of hay to land 30 m behind the cattle where should the bales be pushed out of the airplane?
2.To not hit the cattle, what is the largest time error that can be made while pushing the bales out of the airplane? Ignore air resistance.
3. Redo the problem using simple numerical methods, such as Euler's Method. That is replace the derivative dx/dt with a difference ?x/?t.
Explanation / Answer
The height of the aerplane,h = 80 m The velocity of the plane,u = 160 km/h = 44.44 m/s 1. The horizontal distance travelled by bales from airplane, R = u(2h/g)^1/2 R = 44.44(2*80/9.8)^1/2 R = 179.56 m Now, the bales of hay to land 30 m behind the cattle, so R + 30 = 149.56 =u(2h/g)^1/2 h = (209.56)^2*4.9/1974.9 h = 108.96 m therefore, to land the hay 30 m just behind the cattle the plane should be project the hay at a height 108.96 m from the gronud 2. The largest time error that can be made while pushing the bales that not to be hit the cattle, t = (2h/g)^1/2 t = (2*108.96/9.8)^1/2 t = 4.72 secRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.