A 12 Volt battery is connected in a circuit with a 1 ohm resistor and a 5 ohm re
ID: 1691769 • Letter: A
Question
A 12 Volt battery is connected in a circuit with a 1 ohm resistor and a 5 ohm resistor. They are in parallel and the 1 ohm is an internal resistance. Find the rate of conversion of internal (chemical) energy to electrical energy within the battery. Find the rate of dissipation of electrical energy in the battery. Find the rate of dissipation of electrical energy in the external resistor. A 12 Volt battery is connected in a circuit with a 1 ohm resistor and a 5 ohm resistor. They are in parallel and the 1 ohm is an internal resistance. Find the rate of conversion of internal (chemical) energy to electrical energy within the battery. Find the rate of dissipation of electrical energy in the battery. Find the rate of dissipation of electrical energy in the external resistor.Explanation / Answer
A 12.0 V battery is connected in a circuit emf e = 12.0 V Internal resistance r = 1.0 ohms , 5.0 ohms V = e - I r I R = e - I r I ( R + r ) = e I = e / ( R + r ) R = 5.0 ohms * 1.0 ohms / 5.0 ohms * 1.0 ohms = 0.83 ohms I = 12.0 V / ( 0.83 + 1 ) = 6.54 A a ) P = I ^2 r = ( 6.54 A )^2 * 1.0 ohms = 42.8 W b ) P = e I = 12.0 V * 6.54 A = 78.4 W c ) P = I ^2 R = ( 6.54 A ) ^2 * 0.83 = 35.5 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.