Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 12 V lead-acid car battery, engineered for \'up to 500 ormore charge/discharge

ID: 1763651 • Letter: A

Question

A 12 V lead-acid car battery, engineered for 'up to 500 ormore charge/discharge cycles', has a rating of 135.0 A*hr. (Itsells for $144.00.) Calculate the total amount of charge that movesthrough the battery before it needs to be recharged. Part 2 is What is the total electrical energy that the battery candeliver before it needs to be recharged?
A 12 V lead-acid car battery, engineered for 'up to 500 ormore charge/discharge cycles', has a rating of 135.0 A*hr. (Itsells for $144.00.) Calculate the total amount of charge that movesthrough the battery before it needs to be recharged. Part 2 is What is the total electrical energy that the battery candeliver before it needs to be recharged?

Explanation / Answer

it means that this battery can provide 135 A constant currentfor 1 hour there fore charge= curent x time we get, =135x (1x60x60) =486000 culomb
2)
energy= v x I x t = = 12 x 135 x 60 x 60 =5832000 joule
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote