Two particles are in a uniform electric field whose value is +4000 N/C. The mass
ID: 1692993 • Letter: T
Question
Two particles are in a uniform electric field whose value is +4000 N/C. The mass and charge of particle 1 are m1 = 1.0x10-5 kg and q1 = -15 µC, while the corresponding values for particle 2 are m2 = 3.0 x10-5 kg and q2 = +35.0 µC. Initially the particles are at rest. The particles are both located on the same electric field line but are separated from each other by a distance d. When released, they accelerate but always remain at this same distance from each other. Find the separation distance d.Explanation / Answer
Two particles are in a uniform electric field E = + 4000 N /C charge of the particle 1 is q _1 = - 15 µ C charge of the particle 2 is q_2 = + 35.0 µC E = k q_1 q_2 / r^2 + 4000 N/C = 9 *10^9 * ( - 15 * 10^-6 C ) ( 35 * 10^-6 C ) / r ^2 seperated distance r = 34.3 *10^-3 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.