Calculate the magnitude and direction of the Coulomb force on each of the three
ID: 1693211 • Letter: C
Question
Calculate the magnitude and direction of the Coulomb force on each of the three charges shown in the figure below.6.00 µC P -2.00 µC
--O-----------------------------------------------------------O-- | <-------3.00 cm--------------><--------------2.0 cm------->
a) Calculate the magnitude and direction of the electric field at the position of P.
b) Calculate the magnitude and direction of the electric potential at the position of P.
c) If -3.00 µC charge is brought to the P point from the infinity, find the electric force and it's direction. Calculate the magnitude and direction of the Coulomb force on each of the three charges shown in the figure below.
6.00 µC P -2.00 µC
--O-----------------------------------------------------------O-- | <-------3.00 cm--------------><--------------2.0 cm------->
a) Calculate the magnitude and direction of the electric field at the position of P.
b) Calculate the magnitude and direction of the electric potential at the position of P.
c) If -3.00 µC charge is brought to the P point from the infinity, find the electric force and it's direction.
Explanation / Answer
a) electric field at point p due to charge Q-1 = 6 µC E_1 = k q_1 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 6*10^ -6 ) / 0.03^2 = 6*10^ 7 N / C electric field at point P due to charge q_2 = -2 µC E_2 = k q_2 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 2*10^ -6 ) / 0.02^2 = 9*10^ 7 N / C magnitude of electric field at point P E = E_1 + E _2 = 15*10^ 7 N /C direction is toward q_2 b) electric potential V_1 = 6*0.03*10^ 7 = 0.18*10^ 7 V V_2 = 0.18*10^ 7 electric potential at point P V = V_1 + V_2 = 0.36*10^ 7 V c) force between q _1 and q_3 is F_1 = k q_1q_3 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 6*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.03^2 = 180 N force between q_2 and q_3 F_2 = k q_2 q_3 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 2*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.02^2 = 135 N net force on q_3 due to q_1 and q_2 F = F_1 - F_2 = 180 - 135 = 45 N towards q_1 = ( 9*10^9 ) ( 2*10^ -6 ) / 0.02^2 = 9*10^ 7 N / C magnitude of electric field at point P E = E_1 + E _2 = 15*10^ 7 N /C direction is toward q_2 b) electric potential V_1 = 6*0.03*10^ 7 = 0.18*10^ 7 V V_2 = 0.18*10^ 7 electric potential at point P V = V_1 + V_2 = 0.36*10^ 7 V c) force between q _1 and q_3 is F_1 = k q_1q_3 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 6*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.03^2 = 180 N force between q_2 and q_3 F_2 = k q_2 q_3 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 2*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.02^2 = 135 N net force on q_3 due to q_1 and q_2 F = F_1 - F_2 = 180 - 135 = 45 N towards q_1 = ( 9*10^9 ) ( 6*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.03^2 = 180 N force between q_2 and q_3 F_2 = k q_2 q_3 / r^2 = ( 9*10^9 ) ( 2*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.02^2 = 135 N net force on q_3 due to q_1 and q_2 F = F_1 - F_2 = 180 - 135 = 45 N towards q_1 = ( 9*10^9 ) ( 2*10^ -6 )(3*10^ -6) / 0.02^2 = 135 N net force on q_3 due to q_1 and q_2 F = F_1 - F_2 = 180 - 135 = 45 N towards q_1Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.