A 75 kg crate is dragged across a floor by pulling on a rope attached to the cra
ID: 1694511 • Letter: A
Question
A 75 kg crate is dragged across a floor by pulling on a rope attached to the crate and inclined 15 degrees above the horizontal. If the coeffecient of static friction is .51 what is the magnitude of the force required to start the crate moving? If the coeffecient of kinetic friction is .36 what is the magnitude of the intial acceleration of the crate? A 75 kg crate is dragged across a floor by pulling on a rope attached to the crate and inclined 15 degrees above the horizontal. If the coeffecient of static friction is .51 what is the magnitude of the force required to start the crate moving? If the coeffecient of kinetic friction is .36 what is the magnitude of the intial acceleration of the crate?Explanation / Answer
µs = tana 0.51 = tana a = tan^-1 (0.51) = 27^0 fs = mgsina = 75*9.8*(sin27) = 333.6 N _______________________________ (b) µk = 0.36 a = µk*g = 0.36*9.8 = 3.5 m/s^2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.