A 17 g ball of clay is shot to the right (in the positive x-direction) at 18 m/s
ID: 1696050 • Letter: A
Question
A 17 g ball of clay is shot to the right (in the positive x-direction) at 18 m/s toward a 34 g ball of clay at rest. The two balls of clay collide and stick together. Call this reference frame S.Part A - What is the total momentum in frame S?
Part B - What is the velocity of a reference frame S' in which the total momentum is zero?
Part C - After the collision, what is the velocity in frame S' of the resulting 51 g ball of clay? Answering this question requires only thought, no calculations.
Part D - Use your answer to part C and the Galilean transformation of velocity to find the post-collision velocity of the 51 g ball of clay in reference frame S.
Explanation / Answer
Let, m1 = 17 g = 0.017 kg
u1 = 18 m/s
m2 = 34 g = 0.034 kg
u2 = 0 m/s
Part A :
Toatal momentum = m1u1 + m2u2 = 0.306 kg m/s
Part B:
The final velocity after collision, v = (m1u1 + m2u2) / (m1 + m2) = 0.306 / 0.051
= 6 m/s
Part C : The velocity in frame s of the resulting 0.051 kg ball of clay can be calculated
by the following formula, v = (m1u1 + m2u2) / (m1 + m2)
Part D : I cont understand what you want
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.