An eagle (m1=3.3kg) moving with speed v1=7.8m/ s is on a collision course with a
ID: 1697845 • Letter: A
Question
An eagle (m1=3.3kg) moving with speed v1=7.8m/ s is on a collision course with a second
eagle (m2=4.6kg ) moving at a speed v2=10.2m/ s in a direction perpendicular to the first.
After they collide, they hold on to one another. In what direction, and with what speed are they
moving after the collision. (For simplicity’s sake, choose the initial direction of motion for the
first eagle to be along the positive x-axis and give the direction as an angle between the final
velocity and the positive x-axis).
Explanation / Answer
Given
m1 = 3.3 kg , v1 = 7.8 m/s
m2 = 4.6 kg , v2 = 10.2 m/s
Using law of conservation of momentum along x axis
m1v1 = (m1 +m2)Vx
3.3 kg *7.8 m/s = (3.3 kg + 4.6 kg)Vx
Vx = 3.25 m/s
Using law of conservation of momentum along x axis
m2v2 = (m1 +m2)Vy
4.6 kg *10.2 m/s = (3.3 kg + 4.6 kg) Vy
Vy = 5.93 m/s
Magnitude of velocity v = (3.25 m/s)^2+(5.93 m/s)^2
v = 6.76 m/s
--------------------------------------------------------------------
Angle = tan^-1(vy/vx)
= tan^-1(5.93/3.25) = 61.2^0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.