Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An 80.4 kg propeller blade measures 2.03 m end to end. Model the blade as a thin

ID: 1698038 • Letter: A

Question

An 80.4 kg propeller blade measures 2.03 m end to end. Model the blade as a thin rod rotating about its center of mass. It's initially turning at 185 rpm.

(a) Find the blade's angular momentum. Express your answer with the appropriate units.

(b) Find the tangential speed at the blade tip. Express your answer with the appropriate units.

(c) Find the angular acceleration required to stop the blade in 11.0 s. Express your answer with the appropriate units.

(d) Find the torque required to stop the blade in 11.0 s. Express your answer with the appropriate units.

Explanation / Answer

mass, M= 80.4 kg

radius, l = 2.03 m

o = 185rpm = 185 *0.1047 rad/s = 19.3rad/s

a) Angular momentum , L = I

where I = 1/12Ml^2 = (1/12)*80.4 kg *(2.03 m)^2

         I = 27.6 kg m^2

L = 27.6 kg m^2 *19.3 rad/s

L = 532.8 Js

b) Tangential speed , v = r = (2.03/2) *19.3 rad/s

   v =19.5 m/s

c)Angular acceleration , = ( -o)/t

                                       = (0 - 19.3 rad/s)/11s

                      = -1.75 rad/s^2

d)Torque = I = 27.6 kg m^2 * 1.75 rad/s^2 = 48.3 N.m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote