An 800 MW coal fired power plant supplies electricity to 500,000 homes. The powe
ID: 1718613 • Letter: A
Question
An 800 MW coal fired power plant supplies electricity to 500,000 homes. The power plant has a capacity factor of 85%, an availability of 95%, and an overall cycle efficiency of 30% based on higher heating value. The coal used to fuel the plant has a heating value of 24 MJ/kg. Assume the electricity has a transmission efficiency of 94%.
a. How much electrical energy is generated annually by the power plant (MWh/yr)?
b. How many metric tons of coal are required to fuel the plant annually (Mg/yr)?
c. What is the average annual household electricity usage (kWh/home-yr)? Assume all generated electricity is used to supply the 500,000 households.
Explanation / Answer
a) Electrical energy = 800 * 24 * 365 = 7008000 MWh/yr
b) Energy required = 800 / (0.85 * 0.95 * 0.3) = 3302.3736 MW
Energy required in a year = 3302.3736 * 3600 * 24 * 365
Amount of coal = 3302.3736 * 3600 * 24 * 365 / 24 * 10^6
= 4339318.91 Mg/yr
c) average requirement = 7008000*0.94 / 500000 = 13175 kWh/home-yr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.