A 48.0 kg runner is standing on the outer edge of a horizontal turntable mounted
ID: 1701404 • Letter: A
Question
A 48.0 kg runner is standing on the outer edge of a horizontal turntable mounted on a frictionless axle through its center. The turntable has a radius of 2.90 m and moment of Inertia of 500 kg*m2 and is currently at rest. The runner starts his run along the outer edge and is observed to run with a speed, relative to the earth of 4.60 m/s. If he runs for 60.0 seconds, how many revolutions does the turntable make?Please show HOW to solve in detail, not just an answer. Thanks!
I know the answer involves conservation of angular momentum, but I'm clueless on how to solve this.
Explanation / Answer
conservation of angular momentum. (let w be angular velocity). w*I=48*v*2.9 so that w=1.28(rad/s). in 60 sec. phi=1.28*60=76.8(rad)=12.2(rev)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.