Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two parallel plates, each of area 4.00 cm2, are separated by 5.00 mm with purifi

ID: 1709199 • Letter: T

Question

Two parallel plates, each of area 4.00 cm2, are separated by 5.00 mm with purified nonconducting water between them. A voltage of 6.00 V is applied between the plates. Calculate the following.
(a) the magnitude of the electric field between the plates
1.2e3 N/C
(b) the charge stored on each plate
0.340 nC
(c) the charge stored on each plate if the water is removed and replaced with air
nC

I keep getting part C wrong and I don't understand why. I feel that I am doing it correct. Please Help. Thank you

Explanation / Answer

Given Area of the plates is , A = 4.00 cm^2 Distance between the plates is , d = 5.00 mm Voltage applied between the plates is , V = 6.0 V Dielectric constant of water is , k = 80.10 a) The magnitude of theelectric field between the plates is      E = V /d         = 6.0 V / (5.0 *10^-3 m)      E = 1200 V/m ---------------------------------------------------------------------------------- b)The charge stored on each plate is       Q = Cdi V ---- 1            [Cdi = capacitor with dielectric] where as Cdi = k o A /d                  = 80.10 * (8.85 *10^-12 F/m) * (4.0 *10^-4 m^2) /(5.0 *10^-3 m)                Cdi = 5.67 *10^-11 F Taking equation 1 Q = (5.67 *10^-11 F) * 6.0 V Q = 0.34 nC ------------------------------------------------------------------------------------ c) The charge on the plate without dielectric is       Q' = C' V    where C' = Cdi / k = (5.67 *10^-11 F) / 80.10               C' = 7.07 *10^-13 F      Now Q' = (7.07 *10^-13 F) * 6.0 V                    = 4.2 pF
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote