Consider the truss structure shown below, which is composed of three members of
ID: 1712224 • Letter: C
Question
Consider the truss structure shown below, which is composed of three members of different areas. This truss is loaded with a rightward facing horizontal point load at node C. Member AB, Area 1.0 inA2 Member BC, Area 2.2 in 2 Member AC, Area = 3.0 in^2 20' 15' 5' a) What is the maximum amplitude of the point load at node C such that stress in each truss member remains under 40 ksi? Hints: The structure is linear, so the principle of superposition applies (of our interest in this case, f(ax)-af(x)). b) At the maximum load amplitude found in part A, what is the stress in each member? Hint: One of the stresses should be 40 ksi.Explanation / Answer
a) let the force be P
let force in members ab, ac and member be cb be Fab,Fac and Fcb repectively
let us consider moment equilibrium at support b
P*20+RA*20=0
RA = -P kips = P kips(downwards)
vertical reaction at suppport B = P kips(upwards)
horizontal reaction at B = P kips (towards left)
Angle of ac with horizontal = tan-1(20/15)=53.13o
Angle of bc with horizontal = tan-1(20/5)=75.96o
Considering joint equilibrium of a:
Facsin53.13-P=0
Fac = 1.25P(tension)
Fab = 1.25Pcos53.13 = 0.75P(compressive)
from equilibrium of joint b:
Fbcsin75.96+P=0
Fbc = 1.03P (compressive)
Stress in ab = 0.75P/1=0.75P ksi
Stress in ac = 1.25P/3=0.417P ksi
Stress in bc = 1.03P/2.2 = 0.468P ksi
the crtical load will be governed by 0.75P
0.75P=40
P=40/0.75=53.33 kips
b)Stress in ab = 0.75*53.33=40 ksi (compression)
Stress in ac = 0.417*53.33=22.22ksi (tension)
Stress in bc = 0.468*53.33=24.96 ksi (compression)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.