We are interested in predicting the aerodynamic drag of a pick-up truck. We have
ID: 1717649 • Letter: W
Question
We are interested in predicting the aerodynamic drag of a pick-up truck. We have available a small wind tunnel which can only accommodate a model truck. The model truck is a one-third scale model. That is, it is geometrically similar to the full-sized truck, but each linear dimension is smaller by a factor of three. Assuming that the design speed of the full scale truck is 100 km/hr and the wind tunnel uses sea-level air, what should the wind speed be in the wind tunnel Explain. The measured drag of the model in the wind tunnel is 200 Newtons. What is the predicted drag of the full-scale truck at the design speed Explain. For the full-scale truck traveling at the design speed, what engine power, in kilowatts, is required to overcome aerodynamic dragExplanation / Answer
Solution:
Given : Dimension ratio ie La/Lm = Lr is 3 units
a)
For velocity ie Va/Vm = sqrt (Lr)
where Va is velocity of actual truck & Vm is Velocity of model
Vm = Va/sqrt(Lr)
= 100/sqrt(3)
Vm =57.73 km/hr
b)
Fm= 200N
Fa/Fm = Lr^3
=Fm x Lr^3
= 200 x 3^3
= 5400 N
c)
Power is given by Force x Velocity
so Fa=5400 N
& Va=100 km/hr = 27.77 m/s
So power Pa = 5400 x 27.77
= 150000 W
= 150 kW.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.