We are interested in recovering acetone from 100 mol/s (initial temperature is 6
ID: 960027 • Letter: W
Question
We are interested in recovering acetone from 100 mol/s (initial temperature is 65 C) of a vapor mixture containing 66.9% (mole basis) acetone and rest nitrogen. For this purpose, the vapor mixture is cooled to 20 C where 95% of initial acetone leaves as liquid and the rest of acetone leaves as vapor along with all the nitrogen at 20 C. Calculate the required heat exchange rate.
At 65C, enthalpy of acetone is -214 kJ/mol and enthalpy of nitrogen is 1.2 kJ/mol. At 20 C, enthalpy of nitrogen is -0.15 kJ/mol. For acetone (liquid), enthalpy at 20 C is -250 kJ/mol.
Explanation / Answer
Initial temp = 65 °C
Vapour mixture contains:
66.9% acetone , 33.1 % nitrogen
At 20°C
95 % of acetone leaves as vapour = ( 95/100 )* 66.9 = 63.555%, N is same that is 33.1%
So acetone used
= 66.9- 63.555 = 3.345
At 65C, enthalpy of acetone is -214 kJ/mol and enthalpy of nitrogen is 1.2 kJ/mol. At 20 C, enthalpy of nitrogen is -0.15 kJ/mol. For acetone (liquid), enthalpy at 20 C is -250 kJ/mol.
So enthalpy exchange (according to above data,)
=66.9*214 + 33*1.2 -(63.555* *250 + 33.1*0.15) = 1537.395 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.