A 45.0 kg girl is standing on a 159 kgplank. The plank, originally at rest, is f
ID: 1721990 • Letter: A
Question
A 45.0 kg girl is standing on a 159 kgplank. The plank, originally at rest, is free to slide on a frozenlake, which is a flat, frictionless surface. The girl begins towalk along the plank at a constant velocity of 1.39 m/s relative to the plank. (a) What is her velocity relative to thesurface of ice?1 m/s
(b) What is the velocity of the plank relative to the surface ofice?
2 m/s (a) What is her velocity relative to thesurface of ice?
1 m/s
(b) What is the velocity of the plank relative to the surface ofice?
2 m/s
Explanation / Answer
mass of girl m = 45 kg mass of planck M = 159 kg Initial velocity of the planck U = 0 velocity of the girl u = 1.39 m / d from law of conservation of momentum , momentum of the planck= - momentum of the girl MV = -mu V= -mu / M = -0.39333 m / s (a). Her relative velocity to the surface of the ice =u + V = 0.9966 m / s (b). the velocity of the plank relative to the surface of ice= V = -0.39333 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.