The brochure advertising a sports car states that the car canbe moving at 100.0
ID: 1722225 • Letter: T
Question
The brochure advertising a sports car states that the car canbe moving at 100.0 km/h, and stop in 39.75 meters. What is itsaverage acceleration during a stop from that velocity? Express youranswer in m/s^2. Consider the car's initial velocity to be apositive quantity. The brochure advertising a sports car states that the car canbe moving at 100.0 km/h, and stop in 39.75 meters. What is itsaverage acceleration during a stop from that velocity? Express youranswer in m/s^2. Consider the car's initial velocity to be apositive quantity.Explanation / Answer
initial velocity, U = 100 km/h = 100 * 5 / 18m/s = 27.78 m/s final velocity, V = 0 displacement, S = 39.75 m acceleration, a = ( V2 -U2 ) / 2 S = - 9.71m/s^2 ( Here '-' sign represent retardation )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.