A 1450-kg car is traveling with aspeed of 12 m/s on a frictionless, horizontal s
ID: 1722579 • Letter: A
Question
A 1450-kg car is traveling with aspeed of 12 m/s on a frictionless, horizontal surface until itencounters a spring. (a) If the car compresses the spring 71 cm before coming to rest, what is the forceconstant of the spring? (b) What initial speed should the car have to compress thespring by 25.0 cm?A 1450-kg car is traveling with aspeed of 12 m/s on a frictionless, horizontal surface until itencounters a spring. (a) If the car compresses the spring 71 cm before coming to rest, what is the forceconstant of the spring? (b) What initial speed should the car have to compress thespring by 25.0 cm?
Explanation / Answer
use conservation on energy, car has kinetic energy then it haselastic potential energy when it hits the spring using k for kinetic energy and E for elastic energy a) K = E (1/2)mv2 =(1/2)kx2 (1450)(12)2 = k(0.71)2 k = 414203.5 N/m b) K= E (1/2)mv2 = (1/2)kx2 (1450)v2 = (414203.5)(0.25)2 v2 = 25887.71875 v = 160.9 m/s v2 = 25887.71875 v = 160.9 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.