An electric motor can accelerate a Ferris wheel of momentof inertia I = 20000kg·
ID: 1724795 • Letter: A
Question
An electric motor can accelerate a Ferris wheel of momentof inertia I = 20000kg·m2 from rest to 9.7 rev/min in 12.0 s. Whenthe motor is turned off, friction causes the wheel to slow downfrom 9.7 to 7.7 rev/min in 10.0 s. (a) Determine the torque generated by the motor to bring thewheel to 9.7 rev/min. (b) Determine the power that would be needed to maintain thisrotational speed.An electric motor can accelerate a Ferris wheel of momentof inertia I = 20000kg·m2 from rest to 9.7 rev/min in 12.0 s. Whenthe motor is turned off, friction causes the wheel to slow downfrom 9.7 to 7.7 rev/min in 10.0 s. (a) Determine the torque generated by the motor to bring thewheel to 9.7 rev/min. (b) Determine the power that would be needed to maintain thisrotational speed.
(a) Determine the torque generated by the motor to bring thewheel to 9.7 rev/min. (b) Determine the power that would be needed to maintain thisrotational speed.
Explanation / Answer
Given moment ofinertia I = 20000 kg / m2 angularspeed = 9.7 rev / min 1 rev / min = 0.1047 rad / sec so = 9.7 x 0.1047 rad / sec = 1.01559 rad / sec torque = I where = / t = 1.01559/ 12 = 0.0846 = 20000x 0.0846 = 1692 power P = = 1.692 x 1.01559 = 1718 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.