An electric field is E = 200 N/C i for x > 0 and E = -200 N/C i for x < 0. A cyl
ID: 2115910 • Letter: A
Question
An electric field is E = 200 N/C i for x > 0 and E = -200 N/C i for x < 0. A cylinder of length 20 cm and radius 6 cm has its center at the origin and its axis along the x axis such that one end is at x = +10 cm and the other is at x = -10 cm.
(a) What is the outward flux through each end?
N m2/C (+x end)
N m2/C (-x end)
(b) What is the outward flux through the curved surface of the cylinder?
N m2/C
(c) What is the net outward flux through the entire cylindrical surface?
N m2/C
(d) What is the net charge inside the cylinder?
C
Explanation / Answer
a) 200*3.14*0.06^2 = 2.2608
200*3.14*0.06^2 = 2.2608
b)0
c) 2*200*3.14*0.06^2 =4.526
d) 200*3.14*0.06^2*2 *8.854*10^-12 = 4.003 * 10^-11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.