An electric dipole (p=5x10 -30 C m) is located in anelectric field of magnitude
ID: 1761416 • Letter: A
Question
An electric dipole (p=5x10-30C m) is located in anelectric field of magnitude 600V/m. What is the energydifference between the parallel and anti-parallelconfigurations? *i thought that you would just use the equationU=q*Vba , however I still got the problem wrong.Did I use the wrong equation? If so, what equation am I supposed tobe using, and how do I apply it? An electric dipole (p=5x10-30C m) is located in anelectric field of magnitude 600V/m. What is the energydifference between the parallel and anti-parallelconfigurations? *i thought that you would just use the equationU=q*Vba , however I still got the problem wrong.Did I use the wrong equation? If so, what equation am I supposed tobe using, and how do I apply it?Explanation / Answer
We know that U = -p.E = -pEcos when they are parallel U = -pE When they are antiparallel U = pE now the eneryg difference between the configuration is dU = pE-(-pE) =2pE Given that p = 5x10-30C m and E =600V/m. now substitute the valuesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.