An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1866135 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.230 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.913 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.700 m .
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.204 s has passed.
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.204 s from Part A?
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.204 s ?
Explanation / Answer
Part A.
Given that
initial angular velocity = wi = 0.230 rev/sec = 1.445 rad/sec
angular acceleration = alpha = 0.913 rev/sec^2 = 5.736 rad/sec^2
final angular velocity = wf = ?
t = 0.204 sec
Using equation
wf = wi + alpha*t
wf = 1.445 + 5.736*0.204 = 2.615 rad/sec = 0.416 rev/sec
Check the unit in which you need your answer.
Part B.
theta = wi*t + 0.5*alpha*t^2
Using know values
theta = 1.445*0.204 + 0.5*5.736*0.204^2 = 0.414 rad = 0.066 rev
Part C.
Tangential speed is given by:
Vt = wf*r
r = radius = 0.700/2 = 0.350
wf = 0.416 rev/sec
So,
Vt = 0.416*0.350 = 0.146 m/sec
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.