An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1895002 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.220 rev/sec. The magnitude of the angular acceleration is 0.919 rev/sec . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter of .760 m.Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.198 s has passed.
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.198 s from Part A?
What is the tangential speed v tan(t) of a point on the tip of the blade at time t= 0.198 ?
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time = 0.198 ?
Explanation / Answer
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity of 0.210 rev/s . The angular acceleration is 0.903 rev/s^2. Its blades form a circle of diameter 0.800 m.
a) Compute the angular velocity of the fan after time 0.209s has passed.
b)Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.209s from Part A?
c) What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time = 0.209s ?
d) What is the magnitude of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time = 0.209s ?
simliar question and answer pls rate
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity of 0.210 rev/s . The angular acceleration is 0.903 rev/s^2. Its blades form a circle of diameter 0.800 m.
a) Compute the angular velocity of the fan after time 0.209s has passed.
0.21+0.903*0.209=0.4(rev/s)=2.5(rad/s)
b)Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.209s from Part A?
0.21*0.209+0.903*0.209^2/2=0.064(rev)
c) What is the tangential speed of a point on the tip of the blade at time = 0.209s ?
v=R*w=2.5*0.8=2(m/s)
d) What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time = 0.209s ?
a_centripetal=v^2/r=5(m/s2).
a_tangental=0.903*2*pi*0.8=4.53
so a_re=sqrt(a1^2+a2^2)=6.6(m/s2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.