An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular v
ID: 1778160 • Letter: A
Question
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.270 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.892 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.700 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.191 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.191 s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.191 s ?
Express your answer numerically in meters per second.
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.191 s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
An electric ceiling fan is rotating about a fixed axis with an initial angular velocity magnitude of 0.270 rev/s . The magnitude of the angular acceleration is 0.892 rev/s2 . Both the the angular velocity and angular accleration are directed clockwise. The electric ceiling fan blades form a circle of diameter 0.700 m .
Part A
Compute the fan's angular velocity magnitude after time 0.191 s has passed.
Express your answer numerically in revolutions per second.
Part B
Through how many revolutions has the blade turned in the time interval 0.191 s from Part A?
Express the number of revolutions numerically.
Part C
What is the tangential speed vtan(t) of a point on the tip of the blade at time t = 0.191 s ?
Express your answer numerically in meters per second.
Part D
What is the magnitude a of the resultant acceleration of a point on the tip of the blade at time t = 0.191 s ?
Express the acceleration numerically in meters per second squared.
Explanation / Answer
given,
angular velocity = 0.27 rev/sec or 1.69646 rad/sec
angular acceleration = 0.892 rev/sec^2 or 5.6046 rad/sec^2
diameter = 0.7 m
by first equation of motion
v = u + at
v = 1.69646 + 5.6046 * 0.191
v = 2.7669 rad/sec
2 pi rad = 1 rev so,
fan's angular velocity = 2.7669 rad/sec or 0.4403 rev
by third equation of motion
v^2 = u^2 + 2as
2.7669^2 = 0 + 2 * 5.6046 * s
s = 85.8146 rads
2 pi rad = 1 rev so,
distance s = 13.65781778 revolution
tangential velocity = angular velocity * radius
tangential velocity = 2.7669 * (0.7 / 2)
tangential velocity = 0.9684 m/s
tangential acceleration = angular acceleration * radius
tangential acceleration = 5.6046 * (0.7 / 2)
tangential acceleration = 1.96161 m/s^2
radial acceleration = v^2 / r
radial acceleration = 0.9684^2 / (0.7/2)
radial acceleration = 2.6794 m/s^2
resultant acceleration = sqrt(radial acceleration^2 + tangential acceleration^2)
resultant acceleration = sqrt(2.6794^2 + 1.96161^2)
resultant acceleration = 3.32 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.