An electric dipole consists of a positive and negative charge. The two charges a
ID: 1531098 • Letter: A
Question
An electric dipole consists of a positive and negative charge. The two charges are aligned such that a horizontal line passes through each of the charges as shown in the diagram and the distance separating the two charges is d = 32.00 cm. The positive charge has a charge of +33.40 C and the charge on the negative charge is -33.40 C.
Calculate the magnitude of the force on a proton placed at a point a distance d = 32.00 cm directly to the left of the negative charge. (in N)
What is the direction of the force on a proton placed at a point a distance d = 32.00 cm directly to the left of the negative charge?
Explanation / Answer
d = distance to the left of negative charge = 0.32 m
2a = length of dipole = 0.32 m
q = charge on dipole = 33.40 x 10-6 C
p = dipole moment = q (2a) = (33.40 x 10-6 ) (0.32) = 10.7 x 10-6
r = distance of proton from center of dipole = a + L = 0.16 + 0.32 = 0.48 m
electrioc field at the location of proton by the dipole is given as
E = k p (2r)/(r2 - a2)2 = (9 x 109) (10.7 x 10-6) (2 x 0.48) /((0.48)2 - (0.16)2)2
E = 2.204 x 106 N/C
electric force on proton is given as
F = qpE = (1.6 x 10-19) (2.204 x 106) = 3.52 x 10-13 N
b)
direction of electric field is from left to right . proton is a positive charge and hence experience the force in same direction as the electric field.
to the right of the page
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.