An electric field is E = 400 N/C i for x > 0 and E = -400 N/C i for x < 0. A cyl
ID: 1899255 • Letter: A
Question
An electric field is E = 400 N/C i for x > 0 and E = -400 N/C i for x < 0. A cylinder of length 20 cm and radius 4 cm has its center at the origin and its axis along the x axis such that one end is at x = +10 cm and the other is at x = -10 cm. (a) What is the outward flux through each end? ____N m2/C (+x end) ____N m2/C (-x end) (b) What is the outward flux through the curved surface of the cylinder? ____N m2/C (c) What is the net outward flux through the entire cylindrical surface? ____N m2/C (d) What is the net charge inside the cylinder? ____CExplanation / Answer
a)Out ward flux through +x end=E.r2=2.01 N m2/C
Out ward flux through -x end=E.-r2=2.01N m2/C
b)outward flux through the curved surface of the cylinder=0 (since curved surface area vector is perpendicular to the field)
c)Total flux out=4.02N m2/C
d)Flux=q/0=4.02
q=3.56*10-11C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.