An electric field is E = 400 N/C i for x > 0 and E = -400 N/C i for x < 0. A cyl
ID: 2126761 • Letter: A
Question
An electric field is E = 400 N/C i for x > 0 and E = -400 N/C i for x < 0. A cylinder of length 20 cm and radius 5 cm has its center at the origin and its axis along the x axis such that one end is at x = +10 cm and the other is at x = -10 cm.
(a) What is the outward flux through each end?
(b) What is the outward flux through the curved surface of the cylinder? N m2/C
(c) What is the net outward flux through the entire cylindrical surface? N m2/C
(d) What is the net charge inside the cylinder? C
Explanation / Answer
a)at +10 cm
flux=400*(3.14*25*10^-4)= 3.14 N-m^2/c
at -10 cm
flux=-400*(-3.14*25*10^-4)= 3.14 N-m^2/c
b)flux_curved=0
c)total flux=6.28 M-m^2/c
d)q=flux*e0=6.28*8.85*10^-12= 55.578 *10^-12 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.