An electric dipole consists of charges +3e and-3e separated by 1 mm. It is place
ID: 1871885 • Letter: A
Question
An electric dipole consists of charges +3e and-3e separated by 1 mm. It is placed in a space between two vertical charged sheets. One of the sheets has a surface charge density near a charged sheet with a surface charge density of = 10pC/m2 and the other one has a surface charge density of-6. If the torque exerted on a dipole by the Electric field is 1.9 x 10-15Nm, what was the orientation of the dipole with respect to the plates? (Use following constants: k= 8.99 x 109 N m2/C2 , Nm2 , e =-1.6x10-19 C) : 8.854 x 10-12 C2/Explanation / Answer
Electric field between the sheet E = sigma/eo + 6sigma/e0
E = (10 + 60)*10^-6/(8.854*10^-12) N/C
E = 7.9*10^6 N/C
torque = L*3*e*E*sintheta
L = 1 mm = 10^-3 m
e = 1.6*10^-19
torque = 1.9*10^-15 Nm
1.9*10^-15 = 10^-3*3*1.6*10^-19*7.9*10^6*sintheta
theta = 30 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.