The problem reads: A cylindrical wheel (disk) of mass 10 kg andradius 0.5 meters
ID: 1725041 • Letter: T
Question
The problem reads: A cylindrical wheel (disk) of mass 10 kg andradius 0.5 meters is released from rest while sitting on aninclined plane of inclination 30o. The wheelis initially 5 meters (vertically). If the wheel rolls withoutslipping, what is its velocity when it reaches the bottom of theplane? ________m/s The problem reads: A cylindrical wheel (disk) of mass 10 kg andradius 0.5 meters is released from rest while sitting on aninclined plane of inclination 30o. The wheelis initially 5 meters (vertically). If the wheel rolls withoutslipping, what is its velocity when it reaches the bottom of theplane? ________m/sExplanation / Answer
Mass of the wheel, M = 10 kg Radius of the wheel, R = 0.5 m Height, h = 5 m Angle of inclined plane, = 30o From law of conservation of energy, ( KEt + KEr + PEg ) i = ( KEt + KEr +PEg ) f Rotational Kinetic energy, KEr = ( 1/2 ) I2 0 + 0 + M g h = ( 1/2 ) M V2 + ( 1/2) ( M R 2 / 2 ) 2 + 0 But, V = R M g h = ( 1/2 ) M V2 + ( 1/2 ) ( M V2 / 2 ) M g h = ( 1/2 ) M V2 ( 3 / 2 ) g h = ( 3 / 4 ) V 2 9.8 * 5 = 0.75 * V2 Velocity at the bottom, V = 8.1 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.