A circular saw blade 0.250m in diameter starts from rest. In5.50s, it reaches an
ID: 1727376 • Letter: A
Question
A circular saw blade 0.250m in diameter starts from rest. In5.50s, it reaches an angular velocity of 130rad/s with constantangular acceleration. Find the angular acceleration and the anglethrough which the blade has turned in this time. A circular saw blade 0.250m in diameter starts from rest. In5.50s, it reaches an angular velocity of 130rad/s with constantangular acceleration. Find the angular acceleration and the anglethrough which the blade has turned in this time. Find the angular acceleration and the anglethrough which the blade has turned in this time.Explanation / Answer
Given : Radius ( r ) = 0.250m Time ( t ) = 5.5 s Angular velocity ( ) = 130 rad/s Angular accleration ( ) = / t = 130 rad/s / 5.5 s = 23.63 rad/s2 Angle ( ) = * t = ( 130 rad/s ) * ( 5.5s ) = ------ Solve it I hope it helps you Angle ( ) = * t = ( 130 rad/s ) * ( 5.5s ) = ------ Solve it I hope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.