The maximum speed of a 3.2-kg mass attached to a springis 0.65 m/s, and the maxi
ID: 1728204 • Letter: T
Question
The maximum speed of a 3.2-kg mass attached to a springis 0.65 m/s, and the maximum force exerted on the mass is11 N. a) What is the amplitude of motion for this mass? b) What is the force constant of the spring? c) What is the frequency of the system? The maximum speed of a 3.2-kg mass attached to a springis 0.65 m/s, and the maximum force exerted on the mass is11 N. a) What is the amplitude of motion for this mass? b) What is the force constant of the spring? c) What is the frequency of the system?Explanation / Answer
Mass, M = 3.2 kg Vmax = 0.65 m/s Fmax = 11 N Fmax = M a max 11 = 3.2 * a max a max = 3.44 m/s^2 (a) Vmax = A ( Vmax ) 2 = 2 A2 .......(1) a max = 2A ........(2) By dividing (1) with (2) 0.65 2 / 3.44 = A Amplitude, A = 0.123 m (b) Angular frequency, = Vmax /A = 0.65 / 0.123 = 5.28 rad/s Force constant, K = M 2 = 3.2 * 5.282 = 89.4 N/m (c) Frequency, f = / 2 = 5.28 / 2 = 0.841 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.