The maximum speed X of a moped can beodeled with a Normal distribution with mean
ID: 3431824 • Letter: T
Question
The maximum speed X of a moped can beodeled with a Normal distribution with mean value 46.8 km/h and standard deviation 1.75 km/h. If a moped is selected randomly A) what is probability that maximum speed is at most 59km/h?B) what is probability that maximum speed is at least 48 km/h?
C) suppose 5 mopeds are randomly selected. What is probability that exactly 3 of 5 have max speed of at least 48km/h? The maximum speed X of a moped can beodeled with a Normal distribution with mean value 46.8 km/h and standard deviation 1.75 km/h. If a moped is selected randomly A) what is probability that maximum speed is at most 59km/h?
B) what is probability that maximum speed is at least 48 km/h?
C) suppose 5 mopeds are randomly selected. What is probability that exactly 3 of 5 have max speed of at least 48km/h? A) what is probability that maximum speed is at most 59km/h?
B) what is probability that maximum speed is at least 48 km/h?
C) suppose 5 mopeds are randomly selected. What is probability that exactly 3 of 5 have max speed of at least 48km/h?
Explanation / Answer
a) PX<=59) = P(Z<6.971) = 1.00
b) P(X>=48) = P(Z>0.69) = 0.2483
c) This is binomial with p = 0.2483 and n =5
P(X=3) = 0.0866
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.