A 55.0kg person is riding in a hot air balloon and a scaleshows this person\'s w
ID: 1728378 • Letter: A
Question
A 55.0kg person is riding in a hot air balloon and a scaleshows this person's weight to be 549N. The acceleration ofgravity at the location of the balloon is known to be9.79m/s2. Determine the magnitude and direction ofthe vertical component of the balloon's acceleration. answer: a= 0.19m/s2 (upward) A 55.0kg person is riding in a hot air balloon and a scaleshows this person's weight to be 549N. The acceleration ofgravity at the location of the balloon is known to be9.79m/s2. Determine the magnitude and direction ofthe vertical component of the balloon's acceleration. answer: a= 0.19m/s2 (upward)Explanation / Answer
mass m = 55 kg Actual weight W = mg = 538.45 N Apperent weight W ' = 549 N we know Apperent weight W ' = W + ma from this ma = W ' -W = 10.55 accleration a= 10.55 / 55 = 0.1918 m / s ^ 2 Since it moves upward .So, weight isincreasesRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.