A 55.0-kg/person, at rest. running horizontally with a y with a velocity or 50 m
ID: 592195 • Letter: A
Question
A 55.0-kg/person, at rest. running horizontally with a y with a velocity or 50 mjn odle 9 S ld ther s bibsly 20. Ignoring the effects of friction during the collision, find the velocity of the sled and person after the collision. A) 1.7 m/s B)23 m/s C)3.1 m/s D)49 m's E) 5.2m's F)63m's 21. The sled and person coast 35.8 m on level snow before coming to rest. Use the work-energy theorem to find the force of kinetic friction between the sled and the snow A) 21.6N B)224N C)23.5 N D) 242 N E)25.IN )26.7N ent of kinetic friction between the sled and the snow? kinetic 22. What is the coefficient A) 0.012 2 B)0.039 C)0.05S D0076 E)0.128 F)0.94Explanation / Answer
Q20
Energy is kept so:
Ekperson = 1/2*mperson*Vperson^2
Ek = 1/2*55*6^2
Ekperson = 990 J
if elastic:
Ekperson = eksled
990 = Eksled
Eksle = 1/2*msled*Vsled^2
990 = 1/2*9*Vsled^2
Vsled = (990*2/9)^0.5
Vsled = 14.832 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.