Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A large wooden turntable in the shape of a flat disk has aradius of 2.00m and a

ID: 1728423 • Letter: A

Question

A large wooden turntable in the shape of a flat disk has aradius of 2.00m and a total mass of 120kg. The turntable isinitially rotating at 3.00rad/s about a vertical axis through itscenter. Suddenly, a 70.0kg parachutist makes a soft landing on theturntable at a point on its outer edge. Find the angular speed of the turntable afterthe parachutist lands.(Assume that you can treat the parachutist asa particle.) A large wooden turntable in the shape of a flat disk has aradius of 2.00m and a total mass of 120kg. The turntable isinitially rotating at 3.00rad/s about a vertical axis through itscenter. Suddenly, a 70.0kg parachutist makes a soft landing on theturntable at a point on its outer edge. Find the angular speed of the turntable afterthe parachutist lands.(Assume that you can treat the parachutist asa particle.) Find the angular speed of the turntable afterthe parachutist lands.(Assume that you can treat the parachutist asa particle.)

Explanation / Answer

A large wooden turntable in the shape of a flat disk has aradius of 2.00m and a total mass of 120kg. The turntable isinitially rotating at 3.00rad/s about a vertical axis through itscenter. Suddenly, a 70.0kg parachutist makes a soft landing on theturntable at a point on its outer edge. Find the angular speed of the turntable afterthe parachutist lands.(Assume that you can treat the parachutist asa particle.)
the moment of inertia of flatdisc=I1=MR2/2=120*4/2=240kgm2
after parachutist lands the new moment ofinertia=I2=190*4/2=380kgm2
according to conservation of angular momentum
we have I1w1=I2w2
the new angular momentum w2=I1w1/I2=240*3/380
so new angular speed=1.8947rad/sec

Find the angular speed of the turntable afterthe parachutist lands.(Assume that you can treat the parachutist asa particle.)
the moment of inertia of flatdisc=I1=MR2/2=120*4/2=240kgm2
after parachutist lands the new moment ofinertia=I2=190*4/2=380kgm2
according to conservation of angular momentum
we have I1w1=I2w2
the new angular momentum w2=I1w1/I2=240*3/380
so new angular speed=1.8947rad/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote