A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 1.5
ID: 1511474 • Letter: A
Question
A large wooden turntable in the shape of a flat uniform disk has a radius of 1.55 m and a total mass of 115 kg. The turntable is initially rotating at 3.25 rad/s about a vertical axis through its center. Suddenly, a 68.5-kg parachutist makes a soft landing on the turntable at a point near the outer edge.
(a) Find the angular speed of the turntable after the parachutist lands. (Assume that you can treat the parachutist as a particle.) rad/s (b) Compute the kinetic energy of the system before and after the parachutist lands. KEbefore KEafter- Why are these kinetic energies not equal?Explanation / Answer
M =115 kg , r =1.55 m , m =68.5 kg, w1 = 3.25 rad/s
Moment of inertia of uniform disk = (1/2)Mr^2
(a) form conservation of angular momentum
I1w1 = I2w2
(0.5*115*1.55*1.55)*3.25 = (0.5*115 + 68.5)*1.55*1.55*w2
w2 =1.483 rad/s
(b) KEbefore = (1/2)I1w1^2
= 0.5*(0.5*115*1.55*1.55)*3.25*3.25 =729.57 J
K.Eafer = (1/2)I2w2^2
= 0.5*(0.5*115+68.5)*1.55*1.55*1.483*1.483 = 332.88 J
(c) after parachutist lands, angular velocity is changed. the landing is inelastic landing. So the final kinetic energy is not equal to initial kinetic enenrgy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.