Determine the intensity (in W/m 2 ) of a harmoniclongitudinal wave with a pressu
ID: 1728563 • Letter: D
Question
Determine the intensity (in W/m2) of a harmoniclongitudinal wave with a pressure amplitude of 7 x 10-3N/m2 propagating down a tube filled with helium. (= 0.179 kg/m3, v = 972 m/s) A.) 0.6 x 10-9 B.) 2.2 x 10-8 C.) 2.6 x 10-8 D.)1.4 x 10-7 E.) 1.0 x 10-7 Determine the intensity (in W/m2) of a harmoniclongitudinal wave with a pressure amplitude of 7 x 10-3N/m2 propagating down a tube filled with helium. (= 0.179 kg/m3, v = 972 m/s) A.) 0.6 x 10-9 B.) 2.2 x 10-8 C.) 2.6 x 10-8 D.)1.4 x 10-7 E.) 1.0 x 10-7Explanation / Answer
The intensity of the sound is given as
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.