Determine the formula mass of Pb(NO_3)_2 in g/mol and convert 0.250 g Pb(NO_3)_2
ID: 533679 • Letter: D
Question
Determine the formula mass of Pb(NO_3)_2 in g/mol and convert 0.250 g Pb(NO_3)_2 to moles Pb(NO_3)_2. Determine the formula mass of KI in g/mol and convert 0.250 g KI to moles KI. How many moles of Pb(NO_3)_2 are there in 10.0 mL of a 0.10 M solution? How many moles of KI are there in 10.0 mL of a 0.10 M solution? Now assume in an experiment we mix 10.0 mL of a 0.10 M Pb(NO_3)_2 with 10.0 mL of a 0.10 M KI. Compare the number of moles of each reactant from your calculations in Qs 4 and 5, and determine which reactant is limiting and which reactant is in excess. Show your work. Limiting Reactant: Excess Reactant:Explanation / Answer
Ans 4) Here Volume = 10 ml
molarity = 0.10M
Now we know
Molarity = (Number of moles / Volume (in ml)) x 1000
Number of moles of Pb(NO3)2 = Molarity x volume(in ml) /1000
=0.10 x10 /1000
= 0.001
Ans 5) Here Volume = 10ml
Molarity =0.10M
Number of moles of KI = Molarity x volume(in ml) /1000
= 0.10x10/1000
=0.001
Ans 6) The balanced chemical reaction is
Pb(NO3)2 + 2KI -> PbI2 +2KNO3
Here There is 1mol of lead nitrate and 2mol of KI
Therefore Number of moles of KI
= 0.10 x0.1 x2mol KI
= 0.001 x 2
=0.002 mol of KI
Again , for 1mol of Pb(NO3)2
number of moles = 0.01 x0.1
=0.001 mol Pb(NO3)2
Here we can see that lead nitrate produces less number of moles so it the limiting reagent
KI is the excess reagent with more number of moles.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.