An open vertical tube has water in it. A tuning fork vibrates over its mouth. As
ID: 1728907 • Letter: A
Question
An open vertical tube has water in it. Atuning fork vibrates over its mouth. As the
water level is lowered in the tube, a resonance
is heard when the water level is 19.25 cm
below the top of the tube. And again, after
the water level is 22.75 cm below the top of
the tube a resonance is heard.
The speed of sound in air is 343 m/s.
What is the frequency of the tuning fork?
Answer in units of Hz. How many nodes are in the tube afterthe
water has reached the second distance from
the top of the tube?
Explanation / Answer
The key idea is that the difference in distance is half awavelength. So... . (1/2) = 22.75 -19.25 = 7.00 cm = 0.0700 m. . Then... . f = v / = 343 / 0.0700 = 4900Hz . The number of half wavelengths in the tube is... . 22.75 / 3.50 = 6.5 so there are seven nodes in thetube including the one at the top of the tubeRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.