This is question is related to the Momentum energy. The course of this question
ID: 1730591 • Letter: T
Question
This is question is related to the Momentum energy. The course of this question is Advanced Transport Processes / Transport Phenomena. Please, help me to solve this question. Thank you.
2. A steel pipe (K 45.0 W/m.K) g a 0.05m O.D is covered with a 0.042 m thick layer of magnesia (K-0.07W/m.K) which in turn covered with a 0.024 m layer of fiberglass insulation (K-0.048 W/m.K)·The pipe wall outside temperature is 370 K and the outer surface temperature of the fiberglass is 305K. b) Calculate the steady state heat transfer.Explanation / Answer
2. given steelmpipe, d = 0.05 m
Ks = 45 W/mK
magnesia, t = 0.042 m
Km = 0.07 W/mK
fiberglass, tf = 0.024 m
Kf = 0.048 W/mK
To = 305 K
Ti = 370 K
rate of heat flow, q' = k2*pi*r*l*dT/dr
integrating
q' = k*2*pi*l*(T' - T)/ln(r'/r)
hence
let temperature bw fiberglass and magnesia be T1
then
q' = 2*pi*l*Km(Ti - T1)/ln((d + 2t)/d) = 2*pi*l*Kf(T1 - To)/ln((d + 2t + 2t" )/(d + 2t))
0.07(370 - T1)/ln((0.05 + 2*0.042)/0.05) = 0.048(T1 - 305)/ln((0.05 + 2*0.042 + 2*0.024 )/(0.05 + 2*0.042))
0.4529171946951(370 - T1) = T1 - 305
167.579362037 - 1.4529171946951T1 = - 305
T1 = 323.9063482090 C
b. stady state heat transfer per unit length
q' = 2*pi*km(Ti - T1)/ln((d + 2t)/d) = 20.564875 W/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.