A 500 g hockey puck is travelling headon at 33.0 m/s toward agoalie\'s pads. The
ID: 1733216 • Letter: A
Question
A 500 g hockey puck is travelling headon at 33.0 m/s toward agoalie's pads. The goalie , initially at rest and completelypadded, has a mass of 75 kg. The puck causes the goalie's padto be compressed by 3 cm and pushes her backward at 0.30m/s. calculate the velocity of the puck after collision. A 500 g hockey puck is travelling headon at 33.0 m/s toward agoalie's pads. The goalie , initially at rest and completelypadded, has a mass of 75 kg. The puck causes the goalie's padto be compressed by 3 cm and pushes her backward at 0.30m/s. calculate the velocity of the puck after collision.Explanation / Answer
A 500 g hockey puck is travelling headon at 33.0 m/s toward agoalie's pads. The goalie , initially at rest and completelypadded, has a mass of 75 kg. The puck causes the goalie's padto be compressed by 3 cm and pushes her calculateinitial kinetic energy of hockey cup=1/2*0.5*33*33=272.25J energy utilised in pushing 75kg pad through 3cm and also inmoving backward at 0.30m/s.=75*9.8*0.03+1/2*75*0.3*0.3=22.05+3.375=25.425J remaining energy=272.25-25.425=246.825J so the velocity of the puck aftercollision.=1/2mv2=246.825J so v=31.42m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.