What are the magnitude and direction of the electric field at apoint midway betw
ID: 1734152 • Letter: W
Question
What are the magnitude and direction of the electric field at apoint midway between a -7.0 µCand a +6.0 µC charge 4.0 cm apart? Assume no other charges arenearby.Magnitude
1 N/C
Direction 2 perpendicular to the line between thecharges
none ofthese
towardthe positive charge
towardthe negative charge
2 perpendicular to the line between thecharges
none ofthese
towardthe positive charge
towardthe negative charge
2 perpendicular to the line between thecharges
none ofthese
towardthe positive charge
towardthe negative charge
Explanation / Answer
E field from the -7.0 charge is . E = k q /r2 = 8.99 x 109 * 7.0 x10-6 / 0.022 = . = 1.57325 x 108 . E field from the 6.0 charge is . E = k q /r2 = 8.99 x 109 * 6.0 x10-6 / 0.022 = . = 1.34850 x 108 . total E field is 1.34850 + 1.57325 = 2.92 x 108 N/C TOWARD THE NEGATIVE CHARGE . E field from the 6.0 charge is . E = k q /r2 = 8.99 x 109 * 6.0 x10-6 / 0.022 = . = 1.34850 x 108 . total E field is 1.34850 + 1.57325 = 2.92 x 108 N/C TOWARD THE NEGATIVE CHARGE . total E field is 1.34850 + 1.57325 = 2.92 x 108 N/C TOWARD THE NEGATIVE CHARGERelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.